ZpětÚvodNovinky Roky bez pravidel končí, realitky budou pod dozorem

Roky bez pravidel končí, realitky budou pod dozorem

15.06.2012 20:38

Na základě dokumentu vypracovaném Asociací realitních kanceláří jejíž jsme členem : „Analýa současné situace v oblasti podnikání realitních kanceláří a návrh variant řešení“ vám dnes předkládáme článek z dnešní MF Dnes, který se věnuje tomuto tématu.

 

Roky bez pravidel končí, realitky budou pod dozorem


Divokou branži realitních kanceláří by měl zkultivovat vlastní "zákon o realitním podnikání". Lidé mají být více chráněni před zavádějícími inzeráty nebo v případě jejich krachu. Vznikne registr firem v odvětví a makléři budou muset dokázat, že se v oboru umí pohybovat.

PRAHA Neoprávněné zadržování peněz klientů, nefér praktiky při lovu majitelů nemovitostí k podepsání výhradní prodejní smlouvy, krachy realitek i s penězi lidí, kteří jim uvěřili.
To jsou jen některé špatné příklady, které přiměly ministerstvo pro místní rozvoj a Asociaci realitních kanceláří ČR (ARK) k vypracování analýzy, na jejímž základě by měla vzniknout norma kultivující realitní branži. Uvažuje se o vytvoření zcela nového zákona "o realitním podnikání", který by více chránil práva kupujících a prodávajících i poctivé realitní kanceláře. "Věříme, že se dočkáme situace, kdy se podaří podnikání realitních kanceláří upravit tak, aby jejich služby mělo zájem využívat více zákazníků než dnes," říká generální sekretář ARK Jan Borůvka. Ze zpracované analýzy vyplývá, že se realitky podílejí na celkovém počtu nemovitostních transakcí zhruba polovinou.
Odvětví dnes není prakticky regulováno, jde o volnou živnost a špatné zkušenosti od realitních kanceláří část prodávajících a kupujících odrazují.
To by chtěla asociace změnit.

Prodejci musí ukázat, že to umějí

Podle Borůvky by se materiál měl projednávat v září na některé ze schůzí hospodářského výboru Poslanecké sněmovny. Z již proběhlých diskusí mezi poslanci a dotčenými ministerstvy (kromě MMR se na vzniku materiálu podílí také ministerstvo průmyslu a obchodu, ministerstvo vnitra a ministerstvo financí) se začínají rýsovat konkrétnější návrhy pro zákonnou úpravu branže.
"Pracovní skupina se na svém jednání shodla na podpoření takzvané varianty dvě analýzy k dalšímu zpracování," říká mluvčí ministerstva pro místní rozvoj Jana Jabůrková. Co to znamená? Tato varianta předpokládá vznik speciálního zákona "o realitním podnikání" bez toho, aby se musel upravovat živnostenský zákon. Realitní kanceláře by nově musely být v registru podnikatelů působících v realitním oboru a kromě ohlášení živnosti by musely doložit splnění odborné způsobilosti. Realitní makléř by tak musel mít například buď vysokou školu, nebo minimálně maturitu a jednoletou praxi v oboru. Registr má být veřejný na internetu, každý by si tak mohl ověřit, s kým jedná.
Realitní kanceláře se větší regulaci nebrání, zároveň však upozorňují na náklady, které by jim mohly vzniknout. "Může to prospět, úpravy však musí být takové, aby jen nezvýšily administrativu realitním kancelářím," říká ředitel realitní skupiny Sting Michal Pitucha. Podle něj by v zákoně mělo být prioritně ošetřeno to, aby lidé nepřišli o své peníze v případě krachu realitky.
Prosazovaná varianta s takovou ochranou počítá, realitní kanceláře by měly mít povinnost vést peníze klientů, které vyberou například jako zálohu na koupi, na odděleném firemním účtu. Tím by se mělo zabránit jejich zneužívání na běžný chod kanceláře, nebo dokonce jejich propadnutí, pokud firma zkrachuje. V podstatě by šlo o obdobu bankovní úschovy či peněz složených u notáře. Kontrolu by prováděl příslušný finanční úřad.
K větší ochraně lidí by mělo přispět také povinné pojištění profesní odpovědnosti za škody, které mohou klientům činností kanceláře vzniknout. To by měly firmy uzavřít do patnácti dnů od registrace a v zákoně bude uvedena výše minimálního plnění. Firma se bude muset zavázat také k tomu, že nebude úmyslně uvádět nepravdivé či zkreslené informace o svých službách či inzerovaných nemovitostech.
V analýze se objevuje jako špatný příklad jméno realitní kanceláře Prolux Consulting, která byla nedávno pokutována Českou obchodní inspekcí za klamavé jednání. "Firmě byla uložena pokuta při horní hranici zákonného limitu, zatím je ale nepravomocná," říká mluvčí inspekce Miloslava Fléglová. Horní limit je přitom pět milionů korun, což znamená jednu z nejvyšších pokut, které kdy inspekce uložila.
Lidé si nejčastěji stěžují, že je zprostředkovatelé Proluxu nechali podepsat smlouvu, na jejímž základě po nich chtějí následně provizi, i když nemovitost nakonec prodali přes jinou kancelář. O smlouvě jim prý však tvrdili, že není výhradní. Firmu vyšetřovala také policie, ale případ předala právě obchodní inspekci. Prolux se proti pokutě odvolal.


Převzato z MF Dnes, 15.6.2012

Autor: Jaroslav Mašek s přispěním Jitky Vlkové


Hledání nemovitosti